Devlet terörü nedir?

0 oy
68 gösterim
5 Ocak Güvenlik-Asker-Polis kategorisinde NedirKimdir (699,500 puan) sordu

Devlet terörü nedir?

Devlet terörü veya devlet terörizmi, herhangi bir devlet eliyle yürütülen terörist faaliyetlerdir.

Terörizm ve devlet destekli terörizm kavramları gibi devlet terörizmi de oldukça tartışmalı bir kavramdır ve üzerinde uluslararası fikir birliği yoktur.

Gücünü ve yetkilerini mevcut rejime muhalif kişi veya topluluklara kullanan devletler, duruma göre savaş suçları ya da insan hakları ihlalleri nedeniyle yargılanabilirler.

Terörizm, Fransızca Petit Robert sözlüğünde "Bir toplumda bir grubun halkın direnişini kırmak için yarattığı ortak korku" olarak tanımlanır.

Oxford İngilizce Sözlük'te, "genellikle siyasal nedenlerle, halkın gözünü korkutmak ve halkı yıldırmak için dehşet öğesini kullanmak" olarak tanımlanır.

Türk Dil Kurumu Sözlüğü'nde, "Siyasal bir hedefe ulaşmak amacıyla devlete, halka veya bireylere karşı şiddet eylemlerine başvurma" olarak tanımlanır.

Devlet birden çok tarafın ya da grubun egemenlik sağladığı bir oluşum olup aralarında göreli bir mücadele sürse de aynı paradigmanın değişik versiyonlarının uzantılarıdır. 

Onlar sermayenin ya da postmodern tapınak olan iktidarın meşruluğundan çok devamınını sağlamaya yönelik bir erkin ayaklarıdır. 

Ötekiyi tanımlayıp yaftalama ve neyin legal neyin hem hukuk hem de ahlaki yanlış olduğunu sınıflandırıp paket halinde eğitim ve kitle iletişim araçlarıyla sunma görevini üstlenme ve uygulama kurumlarıdır. 

Herkes için adaletin sağlanmasından çok sistemin işlemesi, kabul edilmiş standartların etkinliği ve paylaşımı öncelik taşır. 

Terör sistemin dışındaki bireyin norm dışı her hareketini kapsayacak denli bir çerçeveyle buyurgan iktidar mekanizmasının hapishane ve tımarhane araçlarıyla disipline edilir. 

Devlet nihai yargıda aynı havayı soluma talebini hayat gayesi gören entegre olmuş yığınların işine gelmeyen unsur ve faaliyetleri ayıklamasıyla işleyen bir savaş makinesidir.

İlgili sorular

0 oy
54 gösterim
0 oy
25 gösterim
8 Aralık 2016 Siyaset kategorisinde NedirKimdir (699,500 puan) sordu
0 oy
9 gösterim
18 Kasım 2016 Güncel-Aktüel kategorisinde NedirKimdir (699,500 puan) sordu
0 oy
5 gösterim
17 Kasım 2016 Siyaset kategorisinde NedirKimdir (699,500 puan) sordu
0 oy
38 gösterim
0 oy
100 gösterim
0 oy
229 gösterim
0 oy
381 gösterim
0 oy
29 gösterim

...