İstihdam nedir? İstihdam ne demektir?

0 oy
66 gösterim
12 Ocak Ekonomi-Ticaret kategorisinde NedirKimdir (699,500 puan) sordu

Üye olmadan soru sormak için BURAYA TIKLAYINIZ veya GİRİŞ YAPINIZ. Üye değilseniz ücretsiz ÜYE OLUNUZ.

İstihdam nedir? İstihdam ne demektir?

Employment.

Her iki cinsten insanların, tüm asli ürünlerin (tarım, ormancılık ve balıkçılığın karakteristik ürünleri gibi) üretilmesi ve işlenmesi; ister pazara sunmak, ister takas amacıyla isterse kendi tüketimi için olsun, un, peynir, şarap, giysi ya da mobilya gibi mallan üretmek üzere birincil metaların işlenmesi; ayrıca pazara yönelik diğer tüm mal ve hizmetlerin üretilmesi için sundukları emek arzını anlatan bir terim.

Bu genel istihdam tanımı, kavramın piyasa ekonomileri, "komuta ekonomileri, karma ekonomiler ve geçim ekonomileri üzerine istatistiklerde kullanılabilmesini de sağlamakta ve normalde pazarda satılması için yapılan mal ve hizmet üretimini, hükümet kuruluşlarının sağladığı mal ve hizmetleri, ayrıca insanların kendi tüketimleri için yaptıkları belli türlerdeki üretimi (pazar dışı üretimi) kapsamaktadır. 

Batı sanayi toplumlarında, "resmi istatistiklerde geleneksel olarak (belli bir hafta içinde ücret, kâr ya da aile kazancı karşılığında yapılan işleri kapsayan) çok daha dar bir tanım uygulanmakta, böylece istihdam kavramı, ulusal ekonomik hesapları ve gayri safı milli hasılayı yansıtan piyasa ekonomisindeki işlerle sınırlanmaktadır. 

İstihdam etme ayrıca, bir insanın belli bir zamandaki faaliyetlerinden ziyade genel faaliyetlerine gönderme yaparak tanımlanabilir. 

Sosyologlar bu belirli ve özde iktisadi nitelikli olan istihdam tanımlarını (iktisatçıların çoğunlukla iktisadi faaliyetleri adlandırmak için kullandıkları) genellikle göz ardı edip, farklı ve daha geniş anlam taşıyan çok daha genel bir çalışma nosyonunu tercih etmektedirler. 

Bu konuda gözlenen birçok anlaşmazlığın ve tartışmanın kökeni ise, çalışma (work) ile istihdam (employment) arasında açık bir ayrım yapılmamasıdır. 

Üstelik "çalışma"nın günlük söylemde ve sosyal bilim raporlarında düzenli biçimde ücretli çalışmanın ya da piyasa işinin eşanlamlısı olarak kullanılması durumu iyice kötüleştirmektedir. 

Örneğin, "çalışma" oranlarının, bilimsel (özellikle iktisadi) tebliğlerde iş gücü katılım oranları ve iktisadi faaliyet oranlarıyla eş anlamlı görülmesi bundan dolayıdır.

İlgili sorular

0 oy
9 gösterim
0 oy
84 gösterim
0 oy
18 gösterim
23 Aralık 2016 Ekonomi-Ticaret kategorisinde NedirKimdir (699,500 puan) sordu
0 oy
29 gösterim
0 oy
24 gösterim
0 oy
13 gösterim
0 oy
224 gösterim
0 oy
29 gösterim
3 Aralık 2016 Ekonomi-Ticaret kategorisinde NedirKimdir (699,500 puan) sordu
0 oy
12 gösterim

...